niedziela, 26 kwietnia 2015

Czy patriotyzm wyraża się tylko w efektownych, spektakularnych czynach?

Temat zadania: Czy patriotyzm wyraża się tylko w efektownych, spektakularnych czynach? Uzasadnij swoje stanowisko argumentami z „Pana Tadeusza”. Odnieś się do współczesnych sposobów manifestowania polskości i patriotyzmu.

Patriotyzm wg definicji słownikowej to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony - w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością. Już z tej definicji wynika, że patriotyzm  nie wyraża się tylko w efektywnych, spektakularnych czynach.

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jest jednym z najwybitniejszych dzieł w literaturze polskiej. Nawiązuje do polskiej tradycji, obyczajowości, jest świadectwem dawnej świetności narodu polskiego, nawiązuje do ważnych wydarzeń w dziejach Polski. Bohaterowie epopei to patrioci, z niecierpliwością wypatrujący wszelkich wiadomości z kraju i możliwości wyzwolenia ojczyzny. Patriotyzm przejawia się w ich rozmowach, w przestrzeganiu dawnych obyczajów, w kulcie polskości. Szczególnym miejscem jest dworek w Soplicowie, nazywany centrum polszczyzny. Tam właśnie miłość do ojczyzny kwitnie i staje się jedną z najważniejszych wartości. Świadczą o niej m.in. obrazy o tematyce patriotycznej i zegar, grający melodię „Mazurka Dąbrowskiego”.
Ziemia ojczysta jest tu największą wartością. Większość bohaterów jest gotowa do wzięcia udziału w powstaniu, do którego namawia ksiądz Robak. Patriotyzm w „Panu Tadeuszu” ujawnia się nie tylko na planie zbiorowym, ale także w biografiach indywidualnych postaci. Prawie każdy przedstawiciel szlacheckiej społeczności ma na swoim koncie udział w walkach za ojczyznę. Metamorfoza awanturnika Jacka Soplicy w pokornego i skłonnego do poświęceń księdza Robaka jest dowodem, że cały narod tez może się poprawic.
Dzisiejszy patriotyzm objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Przejawem polskiego patriotyzmu jest również szanowanie polskiej kultury i tradycji. Nie powinniśmy naśmiewać się ze sposobu obchodzenia różnych ważnych świąt czy zabaw regionalnych. Patriotą jest również człowiek, który bierze udział w wyborach. Dzięki niemu państwo polskie może być zarządzane w mądry i przewidywalny sposób przez kompetentnych przedstawicieli naszego narodu. Bardzo ważnym, a często pomijanym przez ludzi czynnikiem, kształtującym patriotę jest dbanie o wspólne mienie. Dbanie, czyli nieniszczenie ławek w parku, niezaśmiecanie ulic i lasów odpadkami, nierysowanie po murach, ale troska o dobro wspólne, to jest staranie się o to, by w naszych lasach, szkołach, miastach było jak najczyściej i jak najpiękniej.
Mam nadzieję, iż powyższe argumenty w pełni pozwolą zgodzić się z tezą. Patriotyzmu nie wyraża się tylko w efektownych, spektakularnych czynach. „Pan Tadeusz” to dzieło wypełnione miłością do ojczyzny. Widać to w opisach przyrody ukazanej jako jedyna w swoim rodzaju, wręcz nieistniejąca w takiej formie poza granicami Rzeczpospolitej. Bogactwo obyczajów i zwyczajów podkreśla wspaniałą kulturę Polski i Litwy, jej ogromny dorobek. Z kolei działania militarne (ksiądz Robak, Hrabia, Tadeusz) akcentują bohaterstwo mieszkańców Rzeczpospolitej, ich gotowość do poświęceń i umiłowanie wolności, za którą walczą.


 N. Ś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz