wtorek, 24 listopada 2015

Jaką rolę pełni las w wybranych tekstach kultury?

Wstęp. Teza.

 Las, porastający obszerne terytoria, stanowi schronienie dla dzikich zwierząt, ale i oazę spokoju dla ludzi. Można odnaleźć w nim wolność i całkowicie się w niej zatracić. Labirynt, który tworzą drzewa, potrafi jednak budzić w nas lęk, szczególnie gdy się zgubimy, zaś pierwotność i brak ludzi mogą w nas wywołać poczucie zagubienia. Wówczas zauważamy zupełnie inną stronę lasu, tajemniczą i mroczną. Twórcy ukazują las jako symbol potęgi natury, jej przewagi nad człowiekiem, ale i udowadniają, że to właśnie ona - natura - daje istotom żywym schronienie i bezpieczeństwo, których wszyscy tak bardzo pragną.


Przykład. Argument.

I. "Gra o tron"  -  G. R. R. Martin

W swojej powieści Martin wykreował wiele ludów, mających własne wierzenia, i władców, toczących walkę o tytułowy tron Siedmiu Królestw. Znalazł również miejsce dla tych, którzy pogardzili uległością wobec królów i sprzeciwiali się podleganiu pod ustalone wcześniej hierarchie społeczne. Klany, nazywające się Wolnymi Ludźmi, zamieszkiwały daleką Północ, umiejscowioną za Murem, gdzie panowały mróz i śnieg. Ogromne obszary nieprzemierzonego terytorium lasów stanowiły dla nich schronienie, a za razem barierę przed ludźmi z Południa. Żyli dzięki temu, co dostarczała im natura, oddając cześć Starym Bogom, których personifikacjami były Czary Drzewa. W tym przykładzie można dopatrzyć się również mistyki lasów, tajemnic, które skrywały, gdyż (jak wynika z niektórych rozdziałów) słyszały i pamiętały dzieje królestwa sprzed wielu tysięcy lat, czuwając nad wiernymi. 


Przykład. Argument.

II. "Igrzyska śmierci"  - S. Collins 

W świecie tejże książki, podzielonym na dystrykty, podlegającym woli Kapitolu, panował głód i najwyższą rolę odgrywała praca. Dystrykt 12, w którym mieszkała Katniss Everdeen, tak jak każdy inny, był otoczony siatką pod wysokim napięciem, która uniemożliwiała mieszkańcom ucieczkę. Główna bohaterka nie mogła znieść cierpienia swojej rodziny, która była na utrzymaniu matki, zrozpaczonej po stracie męża, dlatego znalazła sposób, aby niepostrzeżenie wymykać się przez uszkodzony fragment ogrodzenia do lasu. Katniss na łonie natury, wśród drzew, czuła się wolna. Umiała strzelać z łuku, więc zawsze polowała na małą zwierzynę, którą następnie sprzedawała nielegalnie na targu. Las był dla niej schronieniem, pozwalał na odpoczynek, ale i w ostatecznym rozrachunku jego znajomość zapewniła jej przeżycie (w czasie tytułowych Igrzysk). 


Argument. Przykład


III. Film "Saga Wikingów"  - C. Fah
W wielu książkach występują postacie pustelników, którzy lokują swoje chatki w lasach, daleko od osad czy miast. Żyją w  z naturą, kontemplując i rozmyślając nad życiem. Bardzo często zajmują się zielarstwem, tworzą eliksiry. 
W filmie C. Faha w czasie ekspansji Wikingowie napotykają się na jednego z pustelników - Conalla - który ratuje im życie i opatruje rany. Pustelnicy byli bardzo zżyci z naturą. Czerpali z niej to, co najlepsze, by pomagać innym, a także samym sobie w odnalezieniu równowagi duchowej. Lasy dawały im schronienie i ukrywały przed potencjalnymi wrogami. 



Przyklad. Argument.


IV. "Jutro. Kiedy zaczęła się wojna" -  J. Mardsen

Grupa młodych ludzi wyjeżdża na weekend poza miasto. Kiedy wracają do Wirrawee, okazuje się, że zaczęła się wojna, wszystkie zwierzęta zostały zabite, zaś ludzie wzięci przez agresorów do niewoli. Młodzież ukrywa się w odkrytym w czasie wyjazdu tajemniczym miejscu, nazwanym przez nich "Piekłem", do którego nikt wcześniej nie odważył się dostać, oprócz tajemniczego Pustelnika. "Piekło" jest ukrytym wśród dziczy lejem, do którego prowadzą kamienne głazy, ukryte w dolinie, zaś samo wejście zakrywają gęste zarośla. Chroniąc się w lasach, żyją na ofiarowanej przez los wolności, z
 na dzień zyskując coraz więcej informacji o sytuacji w kraju, ale i coraz bardziej boją się o swoją przyszłość.
Las dla bohaterów tej książki okazał się
 być ostatnią deską ratunku, możliwością przetrwania, przemyślenia planu działania i przeczekania najgorszych czasów.


Wnioski.

 Niezależnie od zmian, które zachodzą na świecie, rozwoju cywilizacyjnego, las pozostaje taki sam (może trochę się starzeje) - zapewnia ludziom bezpieczeństwo i daje korzyści. Człowiek w obliczu potęgi przyrody jest jedynie niewielką częścią, która zyskuje na przemianach, powtarzalności zjawisk i procesów. Przeżycie w lesie jest o wiele prostsze, gdyż jest on źródłem pożywienia, ale i surowca do wykonania przeróżnych rzeczy. Przy tym pomaga w ucieczce, ukryciu, przemyśleniu planu działania. Las w literaturze fantastycznej jest bardzo częstym towarzyszem bohaterów. Pomimo swoich tajemnic, zawsze wyciąga w stronę człowieka niewidzialną, lecz pomocną dłoń. 





                                                                                                                                                                                                                       Magda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz