Przyjechał on do nas z wykładem: ,,Skąd się biorą dzieci i do czego służą?'' Temat dosyćprzewrotny, ale tak bardzo interesujący. Myli się ten, kto sądzi, że mowa było powstawaniu dzieci z biologicznego punktu widzenia.
W tym wykładzie mowabyła o systemie podatkowym w Polsce, Europie i na świecie i jego zmianie w ciągu lat. Wiele z nas dowiedziawszy się o czym będzie mowa, zadało sobie pytanie po co nam to wiedzieć? Mamy dopiero 18 lat i do emerytury jeszcze szmat czasu, a tu mamy o tym słuchać. Jednak jest to dosyć ważny temat, bo przecież warto wiedzieć co nieco o systemie emerytalnym w Polsce. Na początku nasz gość przedstawił nam rys historyczny, bo wiele z nas nie zdawało sobie sprawy, że emerytury wymyślił Otton Bismarck. Następnie omówił sytuacje emerytalną z czasów Bismarcka -tylko jeden człowiek na pięć osób w tych czasach dożywał emerytury. Mogliśmy również, dzięki prezentacji i animacji, zaobserwować zmiany, które zaszły na przestrzeni tych 100 lat. Na dzień dzisiejszy wieku emerytalnego dożywają 4
osoby na 5.Zostaliśmy również zapoznani z prognozą demograficzną stworzoną przez Główny Urząd Statystyczny na rok 2030. Dowiedzieliśmy się też o głównych przyczynach tego stanu rzeczy.
osoby na 5.Zostaliśmy również zapoznani z prognozą demograficzną stworzoną przez Główny Urząd Statystyczny na rok 2030. Dowiedzieliśmy się też o głównych przyczynach tego stanu rzeczy.
Uczniowie biorący udział w tym wykładzie mogli podzielić się swoimi pomysłami na poprawę sytuacji emerytalnej w Polsce. Uczniów zebranych w sali 211 tak bardzo zaciekawił wykład, że nie chcieli, by on się kończył. Oklaskom nie było końca. Potem przyszedł czas na pamiątkowe selfie i podziękowania ze strony pani wicedyrektor Zuzanny Chaji. Zostaliśmy również zaproszeni na dni otwarte UE w Krakowie ,które odbędą się 18 marca.
Aga
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz