wtorek, 24 stycznia 2017

MICET

MICET w niczym nie przypomina tradycyjnego muzeum. Jest miejscem, w którym przeszłość została ujarzmiona, zamknięta cyfrowym kodem; stała się wirtualna, nienamacalna, a jednak  dzięki temu bliższa współczesnemu „digitalnemu tubylcowi”. MICET to wyjątkowa przestrzeń, za pośrednictwem której artyści zapraszają zwiedzających do świata własnej twórczości, pozwalając innym na jej doświadczanie. 
W czystej, ascetycznej przestrzeni MICET-u znajduje się kilka innowacyjnych aplikacji, w tym trzy poświęcone scenografii. Pierwsza z nich daje możliwość tworzenia interaktywnego muralu. Przyglądamy się w niej procesowi powstawania trzech wybitnych przedstawień Starego Teatru: obsypanego nagrodami Factory 2 Krystiana Lupy, wciąż aktualnej Niewiny Pawła Miśkiewicza, ze scenografią Barbary Hanickiej oraz kontrowersyjnych Towiańczyków, królów chmur Wiktora Rubina, w wizualnej oprawie Mirka Kaczmarka. Forma projekcji zależy od twórczych wyborów zwiedzających.
Dzięki aplikacji stworzonej przez Roberta Piernikowskiego zwiedzający może komponować muzykę do wybranych przedstawień. W strefie „Reżyser” ma możliwość zapoznanie się z reżyserskimi egzemplarzami „Makbeta” Andrzeja Wajdy czy „Ślubu” Jerzego Jarockiego.
Kabiny aktorskie to z kolei szansa na poznanie własnych emocji, poprzez ćwiczenie z wirtualnymi aktorami.
Zwiedzanie MICET to doświadczanie, wchodzenie w proces tworzenia wybranego spektaklu na różnych poziomach; to również szansa na odkrycie własnych emocji oraz możliwość spojrzenia na siebie z zewnątrz i skonfrontowanie własnego o sobie wyobrażenia z cyfrowym zapisem z kabiny aktorskiej.






W marcu zapraszamy młodzież licealną i studentów do udziału w projekcie artystycznym, w którym historia opowiadana przez Andrzeja Wajdę, jednego z największych twórców kultury, stanie się impulsem dla wypowiedzi młodych ludzi na temat zagrożeń wolności dzisiaj. 

W ramach projektu zapraszamy młodych ludzi, którzy uważają, że ich głos w dyskutowanych współcześnie kwestiach jest ważny, do wzięcia udziału w:

KONKURSIE na pracę inspirowaną przedstawieniami Andrzeja Wajdy w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie;
WARSZTATACH MASTER CLASS:
  1. WARSZTAT Z MIRKIEM KACZMARKIEM, scenografem, artystą multimedialnym 
Co znaczy dzisiaj być wolnym? Kto lub co wyznacza granice, stanowi o realności zagrożeń? Dlaczego warto mówić NIE? 
Razem z Mirkiem Kaczmarkiem uczestnicy warsztatu będą poszukiwać form wyrazu dla istotnych według nich zagrożeń cywilizacyjnych, ograniczających wolność człowieka, takich jak terroryzm, globalizacja, izolacja, kultura śmierci, polityka korpo. 
temat: WOLNOŚĆ
termin: 25 lutego 2017, 10.00-13.00
miejsce: Narodowy Stary Teatr, MICET, Strefa B - ul. Jagiellońska 1

2. WARSZTAT Z MAĆKO PRUSAKIEM, aktorem, mimem, choreografem
Ciało człowieka stało się dzisiaj publiczną własnością. Jest torturowane, okaleczane, poniżane, sprzedawane albo przeciwnie - gloryfikowane (selfie, kultura insta). 
Razem z Maćko Prusakiem uczestnicy warsztatu podejmą próby penetracji cielesnych ograniczeń człowieka wynikających z seksualności, wolności przekonań, kodów kulturowych, kontekstów społeczno-politycznych. 
temat: CIAŁOtermin: 4 marca 2017, 10.00-13.00
miejsce: Narodowy Stary Teatr, MICET, Strefa B - ul. Jagiellońska 1

Przejście procesu tworzenia z artystą pozwoli uczestnikom konkursu znaleźć swój temat i medium (video, performans, instalacja, fotografia, grafika) do realizacji pracy konkursowej. Nagrodzone prace zostaną pokazane w MICET w kwietniu, podczas Miesiąca Andrzeja Wajdy w Krakowie

Szczegółowe informacje w Regulaminie konkursu na stronie: http://micet.pl/pl/wydarzenie/konkurs/

Zapraszam do zapoznania się z naszą stroną internetową: micet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz