poniedziałek, 15 grudnia 2014

Kilka słów o Ignacym Rzeckim...

Ignacy Rzecki - bohater powieści Bolesława Prusa...

Ignacy Rzecki - subiekt, kombatant, przyjaciel Stanisława Wokulskiego. Człowiek starej daty, kawaler, odczuwający nieuzasadnioną niechęć do kobiet.Odpowiednim określeniem byłby tutaj mizoginizm, Ignacy boi się kobiet, jest dziwakiem, posiadającym swoje nawyki. 
Uważał, że w życiu są ważniejsze wartości niż uroda i majątek. Przykładem może być przyjaźń z Wokulskim, który oczarowany Izabelą nie dostrzegał jej wad, lecz zauroczony był jedynie jej wdziękiem. Odradzał mu dalsze zaloty do młodej arystokratki, które nie miały większego sensu. Twierdził, że w związku najważniejsza jest wierność, zaufanie oraz zaangażowanie obu stron. 
To idealista polityczny, zacięty bonapartysta, który wierzył w możliwość wyzwolenia ukochanej ojczyzny. Serce dostrzega więcej niż rozum i oczy, o czym świadczy przyjaźń pomiędzy Stanisławem Wokulskim a Ignacym Rzeckim, Wokulski to pragmatyk i realista, natomiast Rzecki - romantyk i idealista. Mimo iż Wokulski oraz Rzecki żyją w dwóch  różnych światach, doskonale się rozumieją i są ze sobą związani. Jeden zawsze może liczyć na drugiego. Wzajemnie się wspierają zarówno mentalnie, jak i w chwilach niedostatku. Zdarzało się, że dochodziło pomiędzy nimi do sporów, ale dochodziło do nich jedynie na tle światopoglądu. Wiedzieli, że życie bez przyjaźni byłoby bardzo ubogie, pozbawione wielu przyjemności i wzruszeń, choć może nieco spokojniejsze i bez zobowiązań.


Cechy charakterystyczne Rzeckiego:              

-Nieśmiały                            
-Wymagający
-Powściągliwy
-Oddany
-Bohaterski
-Serdeczny
-Dobroduszny
-Szczery
-Łagodny
-Hojny
-Uczynny
-Pomocny
-Życzliwy
-Uprzejmy
-Przyjazny
-Systematyczny
-Punktualny
-Sumienny
-Bezinteresowny                                          
-Sympatyczny                                              
-Samotny                                                    
-Opanowany                                            
-Melancholijny
-Rozważny

„Dobrowolnie odcięty od natury i ludzi, utopiony w wartkim, ale ciasnym wirze sklepowych interesów (...)  rozmawiał sam z sobą i - w największym sekrecie pisywał pamiętnik."

Natalia Cholewa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz