piątek, 9 września 2016

Konkurs Krasomówczy



REGULAMIN XIX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego                   im. Wojciecha Korfantego 2016

INFORMACJE PODSTAWOWE:
1. Organizatorzy: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Związek Górnośląski w Katowicach, Stowarzyszenie Polonistów w Krakowie.
2. Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Kurator Oświaty w Katowicach, Poseł do Parlamentu Europejskiego Profesor Jerzy Buzek, Rada Języka Polskiego w Warszawie.

CEL KONKURSU:
1. XIX Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy jest przedsięwzięciem edukacyjnym motywującym do pielęgnowania pięknej polszczyzny, kształcącym wysoką sprawność językową, skłaniającym do refleksji nad miejscem wartości w życiu młodego człowieka oraz przygotowującym do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.

Założenia organizacyjne:
1. Adresatami przedsięwzięcia są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych                   w całej Polsce.
3. Zadaniem uczestników jest wygłoszenie 5 minutowego przemówienia nawiązującego do hasła przewodniego „Lux ex Roma” (Światło z Rzymu) w 1050. Rocznicę Chrztu Polski.
4. Uczestnik może wziąć udział w eliminacjach jeden raz. Nie dopuszcza się  zgłoszenia do więcej niż jednego ośrodka eliminacji.
5. Konkurs ma charakter trzyetapowy:
a. Eliminacje lokalne oraz regionalne podczas których jury kwalifikuje uczestników do wystąpienia w finale. Liczba osób zakwalifikowanych jest proporcjonalna do liczby uczestników biorących udział w finale. O ostatecznej liczbie osób zakwalifikowanej decyduje jury w porozumieniu                                   z organizatorem. Eliminacje lokalne przeprowadzone będą w miejscowościach wybranych przez organizatorów eliminacji regionalnych, natomiast eliminacje regionalne przeprowadzone będą     w 10 miejscowościach w Polsce. Ich organizacją zajmują się szkoły bądź placówki kultury                  i stowarzyszenia na zasadzie współorganizacji .  
b. Eliminacje odbędą się w następujących miejscowościach:
Eliminacje lokalne (w trakcie ustaleń)
Eliminacje regionalne: Kraków, Wadowice, Opole, Poznań, Katowice, Gliwice, Częstochowa, Olsztyn, Warszawa, Cieszyn.
c.. Finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego odbędzie się 25 listopada 2016 r.                          w Katowicach.  Podczas finału jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody oraz wyróżnienia.



6. Przesłuchania odbędą się w terminie od września do listopada 2016 r.

7. Zgłoszenia należy nadsyłać do Organizatorów eliminacji, w terminie podanym na stronie internetowej: www.krasomowczy.pl  Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną, faksem lub listownie (decyduje data wpłynięcia do Organizatora eliminacji).

8. Szczegółowe informacje dotyczące terminów zgłoszeń oraz eliminacji i warsztatów opublikowane zostaną na stronie internetowej www.krasomowczy.pl

PRZEBIEG KONKURSU:
1. Na każdym etapie oceny wystąpień uczestników, dokonuje profesjonalne jury, od decyzji którego nie przysługuje odwołanie.
2. Ocenie podlega wartość merytoryczna przemówienia, w tym samodzielność sądów mówcy, język, styl, kompozycja mowy oraz sposób przekazu.
3. Czas przemówienia nie może przekroczyć 5 minut.
4. Przemówienia prezentowane są na żywo, z pamięci.
5. Uczestnicy prezentują te same wystąpienia w każdym etapie konkursu.
6. Program konkursu może być wzbogacony o imprezy towarzyszące (np. koncerty, wystawy, występy zaproszonych gości, itp.).

POSTANOWIENIA ORGANIZACYJNE:
1. Uczestnicy przyjeżdżają na koszt własny.
2. Uczestnik udziela organizatorowi zezwolenia na korzystanie z jego wizerunku, jak również                      z praw autorskich i praw pokrewnych, w celu promocji konkursu.
3. W przypadku osoby małoletniej, zgody, o której mowa w pkt. 3, udziela rodzic lub opiekun prawny.
4. Naruszenie przez uczestnika postanowień regulaminu spowoduje wykluczenie go z udziału                 w konkursie. Decyzję w tej sprawie podejmuje organizator.
5. W przypadku rażącego naruszenia zasad porządku, prezentowania w konkursie cudzego tekstu uczestnik zostanie zdyskwalifikowany.
6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminów przesłuchań, kolejności występów oraz do odwołania imprezy.
7. Wszelkie skargi i wnioski należ kierować do Biura Organizacyjnego Konkursu: sekretariat@rik.katowice.pl.
8. Organizator zastrzega sobie prawo do rejestracji audiowizualnej uczestników dla celów promocyjnych i archiwalnych.

NAGRODY:
1. Nagrody przyznaje jury konkursowe.
2. Werdykt ogłaszany jest bezpośrednio po zakończeniu przesłuchania eliminacyjnego i po zakończeniu finału.
3. Ustala się następujące nagrody konkursowe:
a. I NAGRODA
II NAGODA
III NAGRODA
b. NAGRODA SPECJALNA
c. WYRÓŻNIENIA – (ilość przyznanych wyróżnień zależy od poziomu wystąpień),
d. NAGRODA PUBLICZNOŚCI (na każdym etapie) – podczas eliminacji półfinałowych nagrodę publiczności otrzymuje uczestnik, który w drodze głosowania publiczności otrzymał największą liczbę głosów. Podczas finału nagrodę publiczności otrzymuje uczestnik, który w drodze głosowania wszystkich uczestników finału otrzymał największą liczbę głosów.
4. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany listy nagród.
5. Wszyscy uczestnicy konkursu i ich opiekunowie otrzymują pamiątkowe dyplomy.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
1. Wszelkie kwestie, nieujęte w regulaminie, rozstrzyga organizator.
2. Zgłoszenie do udziału w konkursie jest równoznaczne z akceptacją postanowień niniejszego regulaminu.
3. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w regulaminie.

Szczegółowych informacji udziela szkolny koordynator konkursu M.Skawińska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz