czwartek, 13 października 2016

Ikar Mitoraja

Posąg przedstawia nagiego muskularnego mężczyznę i nawiązuje do tradycji antycznej. Idealnie proporcjonalna postać wykonana jest w brązie i przedstawiona bez rąk i jednego z pary skrzydeł. To Ikar, syn Dedala, bohater antycznego mitu. Archetyp idealizmu, marzycielstwa, nieposłuszeństwa... lekkomyślności. Tytuł pracy brzmi "Ikar uskrzydlony"
Według greckiego mitu Ikar był młodym mężczyzną, synem Dedala. Dedal skonstruował skrzydła, dzieki którym miał wraz z synem uciec z Krety. Ostrzegał syna, by ten nie wznosił się zbyt wysoko, jednak chłopak, zachwycony lotem, nie posłuchał ojca. Słońce roztopiło wosk łączący skrzydła, a Ikar zginął, spadł do morza. Dedal nie zawrócił, by ratować syna. Wrócił do ojczyzny. Mit stanowi kanwę dzieł wielu malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy i innych artystów. 
Praca Mitoraja jest częścią nawiązującej do tematyki sportowej ekspozycji znajdującej się na terenie Centrum Olimpijskiego i warto uwzględnić kontekst miejsca w jej interpretacji.
Ikar Mitoraja to pięknie zbudowany, atletyczny mężczyzna, ktory miał dość siły, by wzbić się na skrzydłach w niebo... jakby zgodnie z hasłem nowożytnych igrzysk: dalej, mocniej, wyżej! Ale bardzo wysoką cenę zaplacił  za swoje marzenia - jest okaleczony, smutny i samotny. Czy taki jest wlaśnie los marzycieli, idealistów we współczesnym świecie, w którym ceni się pieniądzę, karierę i sławę?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz