sobota, 10 listopada 2018

Akademia z okazji Dnia Niepodległości





Foto: Klaudia Dyduch


                                                                       
                                                                                 ***



„Z niej się wyłaniam .. Gdy myślę Ojczyzna. By zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż jak go pomnożyć (…)
Ojczyzna: Wyzwanie tej ziemi, rzucone przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru
i mową własną jak sztandar wyśpiewać dzieje”
                                           (Jan Paweł II)
O kształtowanie takiego wizerunku Ojczyzny, o pielęgnowanie tak pojętej wolności chodziło autorkom (Bernadecie Kot, Annie Szczerbie i Edycie Szafraniec) uroczystej akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktorzy z klasy II d przedstawili w literackiej formie bogatą historię Polski od momentu protestu Tadeusza Reytana na  zatwierdzenie rozbioru, poprzez zsyłki Polaków na Sybir uchwycone z dzieł Mickiewicza, do pojawienia się jednego z największych bojowników o wolność, Józefa Piłsudskiego.
Dramatyzmu przedstawianych wydarzeń dodawała pojawiająca się gdzieś w tle postać Stańczyka i wieszcza Wernyhory przepowiadającego losy Ojczyzny. Najdobitniej proroczy ton wybrzmiał w scenie z „Wesela” S. Wyspiańskiego, w rozmowie Wernyhory i Gospodarza, a także w apelu proroka naszych czasów Jana Pawła II.
Mottem akademii były słowa „Abyście nie utracili wolności ducha”. Dziś, w wolnej Polsce to zawołanie jest szczególnie aktualne. Nie musimy walczyć o wolność kraju, ale potrzebna jest ciągła walka o honor, o godność, o dobro i szacunek. O taki przekaz chodziło też autorkom artystycznego widowiska.
Patriotyczny wydźwięk akademii ubogaciła uroczystość przekazania Sztandaru Szkoły nowemu pocztowi sztandarowemu, występ zwycięzców XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej (Weroniki Michaś, Marioli Miśkowiec i Dawida Pajora), a także okolicznościowe przemówienie Pani Dyrektor Anny Sali.
Mamy nadzieję, że uroczyste obchody niepodległości Ojczyzny na długo zostaną w pamięci i sercach społeczności szkolnej.
Anna Szczerba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz